Paniczny lęk na dźwięki otoczenia

Co robić, gdy pies się boi?
czarnepotwory
Ekspert
Posty: 337
Rejestracja: 08 lut 2017, 19:00
Imię psa: Kluska, Gofer

Re: Paniczny lęk na dźwięki otoczenia

Post autor: czarnepotwory » 10 wrz 2018, 9:11

MarianPy pisze:
10 wrz 2018, 0:32
Nie wydaje mi się, żeby w jej przypadku takie węszenie było objawem reakcji na stres, ponieważ wtedy węszyłaby permanentnie. A ona dopiero jak coś ją zainteresuje to chce to obwąchać z bliska. Choć interesujących rzeczy jest dużo w tym wieku :)
A dlaczego uważasz, że gdyby węszenie było reakcją na stres, to węszyłaby permanentnie?

Dla mnie dość istotnym wskaźnikiem jest to, że - jak wynika z Twoich opisów - ona co chwilę wraca do ciągnięcia na smyczy do tych zapachów. To wskazuje na znaczny poziom emocji, który nie opada.
MarianPy pisze:
10 wrz 2018, 0:32
Rzeczywiście problemy z socjalizacją wczesnoszczenięcą widać często jak musi przejść obok psów, wtedy nie wie jak się zachować i najczęściej unika z daleka takich spotkań. Ma kilka znajomych piesków i wtedy nie ma lęków.
Socjalizacja wczesnoszczenięca nie dotyczy tylko kontaktów z innymi psami, ale także poznawania świata w ogóle. Jeśli szczeniak w okresie tego "okienka socjalizacyjnego" zdoła poznać dużo różnych rzeczy (chodzi o psy, ludzi, samochody, rowery, deskorolki, komunikację miejską, pociągi, itp.), to w późniejszym życiu nie budzą one u niego poczucia zagrożenia. Jeśli natomiast jest wtedy izolowany od świata (a Twoja suczka zdaje się była), to wtedy te wszystkie rzeczy mogą wydawać mu się straszne, nawet bez żadnych traumatycznych przeżyć typu eksplozja fajerwerku w pobliżu.

ODPOWIEDZ