Jak wprowadzić trzeciego psa do domu ?

Jak i czego można uczyć psa dorosłego. Techniczne instrukcje, wskazówki i problemy.
Gwiazdex
Imię psa: Ace Dzemma Lucky

Jak wprowadzić trzeciego psa do domu ?

Post autor: Gwiazdex » 01 sie 2018, 15:52

Witam historia jest długa ale krótko ja opisze mam dwa Jacki russele w domu psami suke nie wykastrowany ani nie sterylizowana 12 dni temu przybłąkał się do mnie piesek chudy biedny śliczny młodziutki no i co zrobiłam wzięłam go do siebie Mieszkamy w dużym domu pies przyszedł pod bramę Problem w tym ze Jacki go akceptują ale samiec ciagle warczy mój mąż panikuje i psa nie wpuszcza do domu tego nowego i śpi na dworze 🙁mąż chce Jacki małe od naszych psów od września idę do pracy i boje się co wtedy psy zniszczą dom i się pewnie zagryza Bakuje mi już sił a przywiązuje się już do nowego psa a mąż każe mi szukać mu nowego Domu Co robić w tak beznadziejnej sytuacji ? Patrycja

czarnepotwory
Ekspert
Imię psa: Kluska, Gofer

Re: Jak wprowadzić trzeciego psa do domu ?

Post autor: czarnepotwory » 02 sie 2018, 11:21

Zacznę od kwestii organizacyjnej. Udzielenie jakiejkolwiek sensownej porady wymaga jasnego obrazu, jaka dokładnie jest sytuacja. Opis bardzo krótki i niezbyt jasny, także ze względu na niemal całkowity brak interpunkcji w poście ;) , nie sprzyja przekazaniu takiego obrazu.

A teraz do rzeczy. Zacznę od pytań:

Po pierwsze, czy sprawdziłaś u weta, czy pies przypadkiem nie ma chipa? I w ogóle, czy podjęłaś jakieś działania, żeby sprawdzić, czy nikt tego psiaka nie szuka?

Nie do końca jest dla mnie jasne, co masz na myśli, pisząc "Jacki go akceptują ale samiec ciagle warczy". Tzn. w jakim sensie go akceptują? Jak to dokładnie wygląda?

Dla mnie obraz wyłaniający się z Twojego opisu jest taki, że sytuacja jest raczej dość normalna, a nie beznadziejna. Nie ma nic dziwnego w tym, że Twoje psy czują się zaniepokojone pojawieniem się obcego psa na ich terenie. I potrzebują czasu, żeby go poznać i zaakceptować. W tym pierwszym okresie ważne jest, żeby zredukować stres wszystkich trzech zwierzaków, przede wszystkim dawkując im kontakty, umożliwiając im odejście, wzajemną izolację i odpoczynek (w dużym domu to powinno być wykonalne), jasno pokazując wszystkim psom, że to Wy dbacie o bezpieczeństwo każdego z nich, nie dopuszczacie do żadnego wzajemnego gnębienia czy ustawiania. Warto zadbać o to, żeby - szczególnie w tym początkowym okresie - wzajemne kontakty miały jak najbardziej niekonfrontacyjny charakter. Najlepsze są tu wspólne spacery poza teren posesji, wspólne węszenie i eksplorowanie środowiska.

Natomiast istotne jest to, że jeśli psiak miałby u Was w domu pozostać, to musi to być zgodna decyzja wszystkich członków rodziny. I ona nie może być decyzją czysto emocjonalną - że chudziutki, biedny, śliczny, to niech zostanie. To musi być racjonalnie przemyślana decyzja, w której weźmiecie pod uwagę takie kwestie, jak to, czy jesteście w stanie opiekować się 3 psami, czy jesteście w stanie teraz poświęcić dodatkowy czas zarówno na wprowadzenie nowego zwierzaka do domu, jak i na wychowanie go, czy jesteście w stanie zmierzyć się z ewentualnymi problemami, bo ten nowy psiaczek to jednak psiaczek po przejściach... To musi być decyzja racjonalna, bo to żywe stworzenie, za które jakoś tam już wzięliście odpowiedzialność.

ODPOWIEDZ