Nosework

W tym dziale poruszamy tematy związane z pracą węchową: nosework, tropienie użytkowe, sportowe, itp.
Ala od Jazza
Ekspert
Imię psa: Jazz i Cliff

Nosework

Post autor: Ala od Jazza » 25 kwie 2017, 23:29

Nie jestem nawet minimalnie zaawansowana, mam za sobą dopiero jedno seminarium noseworkowe :D
Ale rozpiszę, jak Aleksandra Mucha proponuje zaczynać i stopniować trudność w nauce pracy nosem:

ETAP 1: POSZUKIWANIE SMACZKÓW
1) Smaczki w otwartym pudełku
2) Sm w jednym z kilku otwartych pudełek
3) Sm w zamkniętym pudełku z dziurką w pokrywce
4) Sm w jednym z kilku zamkniętych pudełek z dziurką w pokrywce
5) Zwiększanie lb pudełek / zmiana położenia pudełek
6) Smaczki w innych pudełkach/opakowaniach
7) Schowane 2 pudełka ze smaczkami
8) Schowanych kilka pudelek, w tym 2 ze smaczkami

ETAP 2: DODANIE ZAPACHU
1) Smaczki z zapachem w zamkniętym pudełku
2) Sm z zapachem w jednym z kilku zamkniętych pudełek
3) Zwiększanie lb pudełek / zmiana położenia pudełek
4) Smaczki w innych pudełkach/opakowaniach
5) Schowane 2 pudełka ze smaczkami i zapachem
6) Schowanych kilka pudelek, w tym 2 ze smaczkami i zapachem
7) Wyjście na dwór z pudełkami

ETAP 3: ELIMINACJA SMACZKÓW
1) Zapach w zamkniętym pudełku
2) Zap w jednym z kilku zamkniętych pudełek
3) Zwiększanie lb pudełek / zmiana położenia pudełek
4) Zapach w innych pudełkach/opakowaniach
5) Schowane 2 pudełka z zapachem
6) Schowanych kilka pudelek, w tym 2 z zapachem
7) Wyjście na dwór z pudełkami

No i ja z Cliffem to na seminarium przerobiliśmy etap 1 z każdego po trochu :)
Zadaniem psa jest wsadzić łeb do pudełka i zjeść smaczka :lol: A jak już nabierze nawyku wsadzania głowy do pudełka, to dokładamy pudełka, utrudniamy, itp. Co jest bardzo ciekawe i świetnie było to obserwować, że jak już się pies trochę nauczy, że to o to chodzi, zaczyna tak bardzo dokładnie i systematycznie przeszukiwać pudełka jedno po drugim. Taka praca bardzo go koncentruje i generalnie powinno się ćwiczyć max 2x dziennie po 5 minut. Ogólnie po sesji powinno być min 2h przerwy, żeby pies mógł się zregenerować.
Jak naprawdę psiak włącza nos i już nie jest takie oczywiste, w którym pudełku są smaki, to naprawdę aż słychać, jak zaczyna WĘSZYĆ :D

Tu jest fajny filmik, ale na FB tylko, nie wiem, czy odtworzą go osoby nie posiadające FB:
https://www.facebook.com/madrid9399/pos ... 4259603862

Na początku nie oczekujemy od psa zaznaczania znalezionego jedzenia / zapachu, nagradzamy każde znalezienie, żeby wyrobić nawyk. Zaznaczania uczymy osobno w sesjach z kształtowania lub po prostu wybieramy zachowanie, które pies najczęściej prezentuje naturalnie :)

kropkakreska
Imię psa: bono

Re: Nosework

Post autor: kropkakreska » 29 kwie 2018, 22:29

Mam pytanie odnośnie tego, czy wprowadza się jakąś komendę na szukanie? jedna czy na każdy zapach inna? czy pies musi zaznaczyć zpach w jakis określony sposób czy może przewodnik sobie wybrac jak powinien to zrobić?

Ala od Jazza
Ekspert
Imię psa: Jazz i Cliff

Re: Nosework

Post autor: Ala od Jazza » 13 maja 2018, 1:10

Przewodnik wybiera komendę, podkładamy ją, gdy już pies wyraźnie wie, o co chodzi i idzie do zapachu, znajduje go - wtedy pada komenda i nagroda.
Raczej się uczy psa na jeden zapach. Aż tak zaawansowana nie jestem, ale zdaje się, że psy się specjalizują. Czyli albo cynamon albo kawa. Albo marihuana albo amfetamina. Nie wiem :D Możesz pogadać z Magdaleną Szewczyk Dzido z Psich Ratowników, ona pracuje czynnie ze swoimi psami w służbach :)
Co do zaznaczania przedmiotu, to zwykle patrzy się na naturalne predyspozycje psa oraz na rodzaj wyszukiwanego przedmiotu - jak szkolisz psa do znajdowania materiałów wybuchowych, to pacanie łapą jest wysoce niepożądane :D
Ogólnie jak masz psa, który chętniej szczeka, niż kładzie się, to możesz rzeźbić to warowanie, ale prościej jest podążyć za psem, o ile to nie jest niebezpieczne (przykład wyżej ;) )

ODPOWIEDZ