Osowiały cocker spaniel

Czy to co robi mój pies jest normalne?
staszek_m2
Posty: 1
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:22
Imię psa: Kuki

Osowiały cocker spaniel

Post autor: staszek_m2 » 01 gru 2019, 20:35

Witam forumowiczów!
Zacznę od tego, że w wakacje przygarnęliśmy do nas cocker spaniela 2 miesięcznego. Założenie było takie, że będzie trzymany w kojcu na podwórku (kojec otwarty ze stałym dostępem do biegania). Dawałem mu jeść 1 raz dziennie wieczorem (wiem, że zalecenia są 2 razy dziennie). Kupiłem mu karmę Rafi dla juniorów z Doliny Noteci (cielęcina, jagnięcina) oraz suchą karmę Pedigree też dla juniorów. Przez cały czas było wszystko w porządku, pies jak nas widział to się cieszył, dużo biegał, dużo jadł. Okaz zdrowia.
Teraz ma pół roku. Od pewnego czasu (tydzień-półtora), odkąd trochę temperatura na dworze spada poniżej 10 stopni, piesek stał się bardzo spokojny, niechętnie wychodził z budy, jak już wyszedł trzymał się nogi a jak znikałem to wracał do budy. W ogóle nie biegał. Przestał mi jeść. Przez dwa dni karmę z poprzedniego dnia musiałem wyrzucić, bo nawet jej nie ruszył. I tak przez 2-3 dni.
Byłem z psiakiem u weterynarza, ale po przebadaniu okazało się tylko że ma delikatnie podwyższoną temperaturę i nic poza tym. Dostał antybiotyk w zastrzyku i myślałem, że potem się polepszy. Niestety nie.
Od kilku dni nasz pies mieszka razem z nami w domu (razem z kotem - wielcy przyjaciele), ale nie wykazuje większej aktywności fizycznej, to znaczy cały czas leży w jednym miejscu. Po nocnym przebudzeniu wypuszczam go na podwórko by załatwił swoje potrzeby, po 10 minutach wpuszczam go do domu i wtedy z powrotem wraca na swoje posłanie. Jest teraz bardzo spokojny, jak siada to ogon ma cały czas pod sobą (siedzi na nim), czasem z kotem się chwilę pobawi, ale to tylko chwila. Raczej nie rusza się z miejsca w którym obecnie jest. Żona zaczęła go karmić z ręki, by coś jadł, bo tak to z miski nic nie chce jeść. Z ręki trochę zjada. Nie wiem jak z miską, czy stosować zabieranie miski po 30 minutach, kiedy nawet nie tknie jedzenia (ani mokrego ani suchej karmy).
Nie wiem co mogło wpłynąć na jego zachowanie. Zawsze bał się innych zwierząt Martwię się o niego że jest taki spokojny. Ma zimny i mokry nos (podobno to oznaka zdrowia), ale jego zachowanie jest chyba trochę dziwne. Czy podczas przebywania w kojcu coś go zaatakowało? Może jakiś kot go wystraszył zaatakował podczas jedzenia?
Wiem, że pewnie poleci na mnie zaraz fala hejtu za to, że trzymam cocker spaniela w kojcu, że dawałem mu jeść jeden raz dziennie. Ale psiak teraz mieszka w domu, otrzymuje od nas co tylko może, a jest taki osowiały, nie rusza się zbytnio, na podwórko z domu wypuszczam go niosąc go na rękach (bo nie chce iść). W jednym miejscu potrafi spędzić kilka godzin. Jak się go zawoła, to czasem przyjdzie, połozy się i leży, siedzi kolejnych kilka godzin.
Czy ktoś kiedyś miał podobny problem? Jakby były potrzebne jeszcze dodatkowe informacje, proszę pisać, odpowiem.
Proszę o pomoc.

czarnepotwory
Ekspert
Posty: 336
Rejestracja: 08 lut 2017, 19:00
Imię psa: Kluska, Gofer

Re: Osowiały cocker spaniel

Post autor: czarnepotwory » 03 gru 2019, 17:40

Na tym forum raczej nie ma zwyczaju hejtowania kogokolwiek.

Jakie badania zostały psu zrobione oprócz pomiaru temperatury? Co wyszło? Jaka była diagnoza? Na co miał być ten antybiotyk?

Jeśli psiak od ponad tygodnia jest osowiały i nie chce jeść, to ewidentnie jest to problem zdrowotny. Na Twoim miejscu w te pędy udałabym się do dobrego weta, który zna się na leczeniu zwierząt towarzyszących (psów, kotów, itp.), a nie wyłącznie krów, świń i koni, i który będzie w stanie postawić właściwą diagnozę (np. rozpoznać chorobę odkleszczową) i rozpocząć właściwe leczenie (nie wiem może wet, który pierwotnie Twojego psiaka zbadał, zna się na rzeczy, dlatego odpytuję o to, na czym dokładnie polegało badanie i co z niego wyszło; dla mnie jednak sprawa jest ewidentna: jeśli od ponad tygodnia psiak nie ma apetytu, jest osowiały i osłabiony, to konieczna jest natychmiastowa pomoc weta i nie jednorazowy zastrzyk antybiotyku w ciemno, tylko konkretna diagnoza i leczenie).

I tak na koniec: Pedigree to nie jest dobra karma, a młody psiak powinien możliwie dużo czasu spędzać z ludźmi; psy to bardzo społeczne zwierzaki i samotne bieganie po posesji to dla nich za mało, potrzeba im towarzystwa ludzi, wspólnej zabawy, treningu posłuszeństwa, spacerów.

ODPOWIEDZ